Ciało człowieka i anatomia to jeden ze sporych rozdziałów przyrody już w klasie 4. Dlatego, jako że jesteśmy w edukacji domowej, starałam się przybliżyć ten temat Marcinkowi w jak najbardziej przystępny sposób. Jako biolog miałam oczywiście zadanie ułatwione i wybór wartościowej książki o ciele człowieka nie był dla mnie problemem. Szukając pomocy naukowych i książek o ciele człowieka zauważyłam że to dość popularny temat a pytanie o nie pada nie raz. Dlatego postanowiłam zebrać wszystko razem i opisać Wam co ciekawsze propozycje. Część z nich mamy od dawna i dość często do nich wracamy. A jeszcze inne są na naszej liście must have.
Z doświadczenia wiem, że i młodsze dzieciaki na pewnym etapie rozwoju nie raz interesują się tym tematem, dlatego znajdziecie tu i propozycje i dla nich, a więc już takie odpowiadające dzieciom w wieku przedszkolnym.
Książki o ciele człowieka dla dzieci
Na początek opowiem Wam o dwóch książkach autorstwa Helene Druvert. No uwielbiam obydwie!!! Zdecydowanie znajdują się w TOP10 wszystkich naszych książek. Pierwsza to Anatomia. Druga to Narodziny. Obydwie tak samo zachwycająco piękne.
Niezwykłe atlasy anatomiczne dla dzieci
Narodziny
Książka Narodziny to wielkoformatowe (arcy)dzieło, książka o ludzkim ciele. Może być idealną pozycją dla dzieci oczekujących rodzeństwa, przygotowując je do nowej roli, tłumacząc biologię życia płodowego i cudu narodzin. Skierowana dla dzieci w różnym wieku. Zaciekawi z pewnością i 5 jak i kilkunastolatka.
Mnóstwo ruchomych elementów, ażurowych precyzyjnych wycięć, misternie stworzonych rycin, idealnych niczym ludzkie ciało i cud narodzin ilustracji, rozkładanych stron – niesamowitej wizualizacji tych niezwykłych 9 pierwszych (płodowych) miesięcy życia człowieka. Pozycja ta bowiem zawiera opis biologii człowieka, biorąc pod uwagę to czym się od siebie różnimy w obrębie płci. Wiedza w niej zawarta jest przystępnie wytłumaczona, prostym, niezawiłym dla dziecka w wieku szkolnym językiem. Informacje są merytoryczne, zwięzłe, zobrazowane (ilustracji jest nawet większość w stosunku do tekstu), wytłumaczone krok po kroku i wysycone mnóstwem ciekawostek.
Ten cudowny atlas anatomiczny dla dzieci do kupienia w dobrej cenie np. tu- klik.
Anatomia
Anatomia z kolei to wyjątkowy (najpiękniejszy jaki kiedykolwiek widziałam, a widziałam ich kilkadziesiąt w swoim życiu) atlas anatomiczny dla dzieci. To niesamowite jak jedynie za pomocą prostych, acz pomysłowych rycin rozkłada niemal człowieka na części, przez co idealnie obrazuje dzieciom to jak jesteśmy zbudowani. Na poszczególnych rozkładówkach zobaczyć możecie kolejne układy ludzkiego ciała. Podobnie jak w poprzedniej pozycji znajdziecie w niej coś więcej niż tylko grafikę oraz otwierane klapki – laserowo wycinane ilustracje przedstawiające poszczególne układy, pozwalające zajrzeć niemal w ich głąb. Tak, zachwycam się nimi nieustannie ale sami zobaczcie, robią wrażenie.
To potężna dawka biologicznej wiedzy. Opisy które także tu znajdziecie oprócz niezwykłych ilustracji w interesujący sposób opisują to co zostało pokazane. Wierzcie mi, książka wciąga na maksa. Jak poprzednia napisana została przystępnym dla młodych czytelników językiem. Aczkolwiek znajdziecie tu też sporo fachowej terminologii- lecz podanej w zrozumiały sposób.
Gabinet anatomii
To książka z lupami – czyli kolorowymi foliami (magicznymi soczewkami), które umożliwiają oglądanie jej w zupełnie innym wymiarze- wymiarze 3d. Te w kolorze czerwonym umożliwiają nam oglądanie szkieletu, zielone mięśnie, zaś niebieskie- naczynia krwionośne oraz narządy wewnętrzne. To fajna i ciekawa opcja (swojego rodzaju rentgen) na pokazanie dzieciom w przystępny sposób tego jak zbudowane jest ich własne ciało.
Oprócz nich na podstawie przekrojów przez np. czaszkę i dokładnie wykonanych rycin, z wnikliwymi ich opisami zobaczyć możecie np. co kryje się w środku naszej głowy. Dowiecie się również z jakich kości zbudowana jest ludzka czaszka. Budowa oka, ucha wewnętrznego, zębów, wnętrza serca czy choćby układu pokarmowego przestanie być dla dzieci tajemnicą. A to wszystko napisane zostało barwnym, ciekawym językiem. Zdecydowanie jest to książka którą warto mieć w swojej bibliotece.
The Human Body
To pozycja anglojęzyczna. Jednak warta uwagi nawet w przypadku młodszych dzieci ze względu na ilustracje. To typowy pop-up który w przypadku ilustracji narządów wewnętrznych i budowy ludzkiego ciała stwarza naprawdę ciekawe wrażenie. Funkcjonowanie ludzkiego ciała po tej lekturze przestaje być bowiem dla dzieci aż tak wielką tajemnicą. Książka ta zdecydowanie wyróżnia się pięknymi rycinami w „stylu wiktoriańskim”, jak przeczytać możemy w jej wydawniczym opisie.
Beki, smarki, pierdy czyli co się dzieje w moim ciele
To z całą pewnością pozycja z przymrużeniem oka i chyba najbardziej kontrowersyjna książka o anatomii ludzkiego ciała dla dzieci. Wiem że jest duży problem z jej dostępnością, ale zdecydowanie warto na nią „zapolować” gdzieś na aukcjach internetowych.
Wiem też że książka ta może wzbudzać różne emocje, bo opowiada o naturze ludzkiego ciała i naszej fizjologii w sposób bezpośredni i humorystyczny. Bez zbędnych metafor i innych „upiększających” środków językowych. Dlatego jej odbiór zależy od naszego poczucia humoru, tego czy potrafimy o wszystkim rozmawiać bez ogródek i tego czy kwestie związane z bądź co bądź naszą cielesnością nie są dla nas tematem tabu. Z pewnością przy jej lekturze przyda nam się nieco dystansu, w tym do samego siebie. Jeśli nie przeszkadzają Wam tematy typu: „po co człowiekowi ślina’, „co mówią naukowcy na temat puszczania bąków„, czy interesuje Was np. „ile trwał najdłuższy atak kichania„- sięgnijcie po nią koniecznie.
To pozycja z mnóstwem bajerów, klapek, okienek, rozkładanych ilustracji 3d, itp. dodatków, uwielbianych przez dzieci.
Dowiecie się z niej m.in. tego po co nam strupy i jak one powstają, co znajduje się w naszych wydzielinach- w tym np. smarkach, pocie czy ślinie. Tekst idzie w parze z ilustracjami, równie wprost traktującymi o danym temacie.
My potraktowaliśmy ją jak dodatkowe źródło wiedzy. Co prawda podanej w dość niecodzienny i niestandardowy sposób. Jednak wciąż wiedzy potrzebnej. Była to dla nas nauka anatomii na wesoło.
Ciało człowieka. Czytaj z Albikiem.
O Albiku opowiadałam Wam już nie raz. Akurat o części pt. Ciało człowieka tutaj – klik. Dlatego o zaletach samego pióra nie będę tu opowiadać. Wspomnę tylko o tym, że warto szukać różnych pomocy naukowych, które nie tylko są tradycyjnymi książkami. I każde takie urozmaicenie zdecydowanie działa na plus przy nauce nowości. Są dzieci które są wzrokowcami. Ale są też takie które najefektywniej uczą się słuchając. Tu naprzeciw wychodzi Albik. Wiedzy tu zawartej jest całkiem sporo. Tekst słuchany uzupełniają oczywiście barwne rysunki. Myślę, że to fajna i przede wszystkim ciekawa odmiana od tradycyjnej nauki podręcznikowej.
Moje ciało
To taka pozycja startowa o budowie ludzkiego ciała dla najmłodszych dzieci. Jest to propozycja od wydawnictwa Egmont. Te książki o ciele człowieka dla najmłodszych są twardokartonowe, oraz mają zaokrąglone rogi, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet najmniejsi czytelnicy bez obawy przed ich zniszczeniem.
Do kupienia w fajnej cenie tu- klik.
Clementoni Ciało ludzkie
Recenzja tej pomocy także pojawiła się na naszym blogu – klik. Ten trójwymiarowy model ludzkiego ciała zbudowany ze szkieletu i organów. Fantastycznie wprowadza on dzieci w świat anatomii człowieka. Do zestawu dołączony jest również stetoskop oraz elementy ludzkiego DNA, które należy ze sobą odpowiednio połączyć.
Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka
Bardzo intuicyjna, ciekawa pomoc naukowa dla dzieci, zaciekawionych budową własnego ciała. Obszernie opisałam ją tu- klik. Tu przypomnę tylko że dzięki temu zestawowi najmłodsi mogą dowiedzieć się m.in. tego w którym miejscu naszego ciała znajdują się poszczególne narządy, jakie mają one kształty, jakie pełnią funkcję, czy tego jak wzajemnie na siebie wpływają.
Do kupienia w dobrej cenie tu- klik.
Duży wybór książek i pomocy naukowych o ciele człowieka i anatomii dla dzieci, w tym atlasów anatomicznych znajdziecie w księgarni Inverso.
A Wy znacie jakieś fajne książki o ciele człowieka?



