Jeżeli nie planujecie w najbliższej przyszłości inwestować w czytanki dla dzieci, nie scrollujcie w dół tego wpisu, bo uczciwie i lojalnie Was uprzedzam- to jedne z lepszych książek w naszych zestawieniach. Silna wola nie wystarczy. Na pewno nie wyjdziecie z pustymi rękami.
Najlepsze czytanki dla dzieci na kwiecień:
Królik i Misia. Sposób na przekąskę
To już trzecia książeczka z cyklu ciepłych i zarazem zabawnych historii o tej sympatycznej parze przyjaciół. Jeśli nie pamiętacie o czym były poprzednie części, gorąco zapraszam Was na naszego bloga po recenzje tu-klik.
Tym razem Królik i Misia spotykają na swej drodze małą puchatą sówkę. Ten niezwykły przybysz budzi niemałe emocje wśród mieszkańców lasu i jest źródłem zamieszania wśród zwierząt. Nie wiadomo czy należy się go bać, czy też wręcz przeciwnie. Zwierzęta są ostrożne jednak ostatecznie wszystko kończy się dobrze.
Autor pokazuje najmłodszym, że każdy ma prawo do popełniania błędów. Co więcej to nasz przywilej, który pozwala nam się uczyć i poznawać świat na nowo.
-Skoro zrobiłem błąd… to oznacza, że nie jestem idealny. I Ty już nie będziesz mnie lubić.
-Co takiego? – zdziwiła się Misia. – Jest całkiem na odwrót, Króliku! NIKT nie jest ZAWSZE idealny. Wszyscy popełniamy błędy. Musimy! W ten sposób się uczymy!
Królik i Misia to dwójka bohaterów o dwóch skrajnych charakterach, wręcz kontrastowych. Misia – zawsze rozważna, spokojna i roztropna. Królik zaś to uosobienie porywczości. Mimo to cechy te nie przeszkadzają im w tym by darzyć się wielką przyjaźnią. Sytuacja ta uczy maluchy wzajemnej akceptacji mimo różniących nas cech.
Tytuł: Króliki Misia. Sposób na przekąskę.
Autor: Julian Gough
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Uczucia
Ci z Was którzy znają nasz blog nieco dłużej wiedzą doskonale, jak ważnym aspektem dla mnie jest to by nauczyć moich chłopców właściwego nazywania własnych uczuć i targających nimi emocji. Tego, by pokazać im że żadne z nich – nawet złość czy smutek- nie są złe. Wszystkie one są nam tak samo bardzo potrzebne i ważne dla nas samych.
W tym celu gromadzę wartościowe czytanki dla dzieci, które oswajają je z tym tematem od najmłodszych lat. Książka Uczucia wydawnictwa Zielona Sowa wprowadza najmłodszych w ten tajemniczy jeszcze dla nich świat uczuć i emocji. W podróży po tym ciekawym świecie towarzyszy nam mały chłopiec, którego postać widzimy na poszczególnych stronach.
Co urzeka w książce- to piękne delikatne ilustracje i cytaty, jak choćby ten, które trafiają wprost do serca i zapadają w pamięci na długo:
„Choć każdy z nas jest taki sam, to czuje się inaczej. Ktoś gdzieś samotnie roni łzy, gdy ty radośnie skaczesz.
Zrozumiesz jego drogę, kiedy wejdziesz w jego buty.
Choć ścieżka uczuć kręta jest, nie warto iść na skróty.”
Tytuł: Uczucia
Autor: Libby Walden
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Wiewiórki, które nie chciały się dzielić
Ręka w górę – kto z Was ma dzieciaki które nie zawsze potrafią i mają ochotę się dzielić? Przyznam Wam się, że mnie nieraz doprowadza to do szewskiej pasji, bo chłopcy zwykle chcą tę samą rzecz jednocześnie. Akurat w tym momencie chcą tablet, albo konkretną książkę, albo autko. Obydwaj, na raz, tylko dla siebie. Po takiej n-tej akcji w ciągu dnia mam czasem dość. Sięgam wtedy po książeczkę o wiewiórkach. I powiem Wam że to niezły fortel, bo chłopcy przybiegają wtedy i słuchają jak zaczarowani a mnie buzia śmieje się od ucha do ucha. Jest ona bowiem tak genialnie i humorystycznie napisana, że znam już ją prawie na pamięć. A i chłopcy uwielbiają te rymowane wierszyki o dwóch rudzielcach które tak jak oni sami nie potrafią się dzielić.
Czytanki dla dzieci takie jak ta to doskonała okazja by porozmawiać z nimi o trudnej ale potrzebnej sztuce dzielenia się z innymi. Autor pokazuje że dzielenie się może być miłe i być źródłem prawdziwego szczęścia.
Całość dopełniają cudowne ilustracje przezabawnych wiewiórek. Polecam po stokroć!
Tytuł: Wiewiórki, które nie chciały się dzielić.
Autor: Rachel Bright
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Mysz, która chciała być lwem
Bycie małym nie jest łatwe. Do takich wniosków dochodzi pewna mała mysz. Jej marzeniem jest to by wszyscy dookoła zwracali na nią uwagę. Wpada ona na pomysł że pomóc może jej w tym tylko wielki i groźny lew. Pragnie by ten nauczył ją ryczeć jak on. Jednak kiedy do niego dociera, nagle staje się coś co zupełnie ją zaskakuje i zmienia cały pogląd na świat. Odkrywa ona, że siła wcale nie musi tkwić w rozmiarze. Lew z kolei staje się jej największym przyjacielem. Odtąd ten nie co dzień spotykany duet spędza ze sobą wszystkie chwile doskonale się przy tym bawiąc.
Tytuł: Mysz, która chciała być lwem
Autor: Rachel Bright
Wydawnictw: Zielona Sowa
Koala, który się trzymał
Z czego najbardziej na świecie znane są misie koala nikomu mówić nie trzeba. Uwielbiają one siedzieć całymi dniami wysoko na drzewie i jeść liście. Nasz bohater ponad wszystko kocha się również TRZYMAĆ. Drzewa właśnie, z którego schodzić nie lubi nawet na maleńką chwilę. Okoliczności jednak zmuszają go do tego i pewnego dnia odkrywa on jak fascynujący jest świat widziany z innej perspektywy. Wystarczy jedynie wyjść poza samemu stworzone ramy i być choć odrobinę nieco bardziej odważnym.
Tytuł: Koala, który się trzymał
Autor: Rachel Bright
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Basia i tablet
Basię zna chyba każdy. To sympatyczna dziewczynka, która boryka się z takimi samymi problemami jak wszyscy jej rówieśnicy. Tym razem kością niezgody między nią a jej bratem staje się tablet, od którego łatwo można się uzależnić.
Fajnie nam się tę część czytało bo znaleźliśmy w niej mnóstwo analogii do naszego życia.
Np. o ten fragment- wypisz wymaluj to ja, jakbym siebie słyszała 🙂
„Jeśli usłyszę chociaż jeszcze jeden krzyk – powiedziała- zabiorę Wam tablet i oddam dopiero nad morzem.”
Aaaa bo Wy nie wiecie… od pewnego czasu na tapecie u nas właśnie tablet. Jak leżał w szufladzie bezczynnie kilka lat tak teraz stał się obiektem pożądania chłopców i powodem większości ich kłótni. Bliska mi jest tu teoria Basiowej mamy, że urządzenie to to istny zjadacz czasu. Dlatego tablet został zarekwirowany i na szczęście póki co… zapomniany 🙂 Oby znów jak najdłużej.
Ale wracając do Basi… Każda z części Basi to odrębna historia z jej życia. Tym razem dziewczynka wraz z rodziną wybiera się nad morze. Szybko okazuje się, że tablet, który początkowo miał im umilać drogę budzi wiele skrajnych emocji.
Czytanki dla dzieci o Basi są doskonałą pomocą w zrozumieniu przez najmłodszych czym są uzależnienia, dlaczego są tak niebezpieczne oraz oswaja je z tematem nowoczesnych technologii i tłumaczy czemu rodzice muszą nakładać na nie pewne ograniczenia.
Tytuł: Basia i tablet
Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Egmont
Czytam sobie. Historie spod podłogi. Serce. Poziom 3
To jedna z pierwszych książek przeczytana od deski do deski zupełnie samodzielnie przez mojego syna. Matka pęka z dumy! Jest ona przystosowana merytorycznie do poziomu dzieci około siedmioletnich, czyli takich które właśnie rozpoczęły przygodę z czytaniem. Opowiadanie „Serce” to historia Kudelka oraz Grubełka, pary kurzowych przyjaciół. Obydwaj oni mieszkają pod podłogą pani Cecylii Kot i doczekali się nawet honorowego miejsca w bajkach które ona opowiada.
Myślę że ta propozycja czytanki dla dzieci może być wspaniałą pierwszą lekturą.
Tytuł: Czytam sobie. Historie spod podłogi. Serce. Poziom 3
Autor: Justyna Bednarek
Wydawnictwo: Egmont
Czytam sobie. Historie spod podłogi. Dom. Poziom 1
To nieco prostsza opcja od poprzedniej. Na każdej stronie znajduje się bowiem tylko jedno zdanie. Bohaterami również są Kudelek i Grubełek, czyli dwa sympatyczne kłębki kurzu. Książka dla nieco młodszych dzieci – tych które są na etapie czytania poprzez głoskowanie.
Tytuł: Czytam sobie. Historie spod podłogi. Dom. Poziom 1
Autor: Justyna Bednarek
Wydawnictwo: Egmont
ART. Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?
Pozycja idealna dla każdego małego naukowca, którego nurtują trudne pytania na tematy otaczającego go (wszech)świata. Dzięki niej mali czytelnicy stają się bardziej świadomi tego co ich otacza, zyskując odpowiedzi na wiele zagadnień przyrodniczych. Takie czytanki dla dzieci to jedne z tych obok, których trudno przejść obojętnie. Przyjemnie się ją ogląda i chłonie wiedzę spakowaną do minimum. Nie znajdziecie tu bowiem długich elaboratów. Są za to krótkie, zwięzłe informacje i cała masa ciekawostek. Jeśli jesteście gotowi wyruszyć w tę niezwykłą przygodę fascynującego świata, ta książka na pewno się Wam spodoba. Sama jako biolog znalazłam w niej mnóstwo zagadnień o których nie miałam pojęcia.
Tytuł: ART. Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?
Autor: Misha Maynerick Blaise
Wydawnictwo: Egmont
Królik Franek. Tajemnice dobrej zabawy
Seria Królik Franek to czytanki dla dzieci głównie w wieku przedszkolnym. To już kolejna książka w naszych zbiorach, która traktuje o emocjach. To właśnie z nimi musi zmierzyć się główny bohater- Królik Franek.
W tej części dzieci uczą się że nie zawsze trzeba wygrywać oraz że ważna jest nie tyle sama wygrana co dobra zabawa we wspólnym towarzystwie i miło spędzony z bliskimi czas.
Tytuł: Królik Franek. Tajemnice dobrej zabawy.
Autor: Marta Krzemińska
Wydawnictwo: Wilga
Królik Franek. Problem krótkiego ogonka
Tym razem do przedszkolnej grupy Królika Franka dołącza kotka o imieniu Pusia. Ma ona krótki ogonek, który staje się powodem obaw Franka. Na szczęście wszystko ostatecznie kończy się dobrze. Historia ta pokazuje że nie ważny jest wygląd zewnętrzny ale piękno wewnętrzne które dostrzec możemy w każdym innym człowieku. Książka uczy także akceptacji i pokazuje że inny – nie znaczy zły.
Tytuł: Królik Franek.Problem krótkiego ogonka
Autor: Marta Krzemińska
Wydawnictwo: Wilga
Akademia Pana Kleksa
Każdy z nas Pana Kleksa zna bardzo dobrze. Pamiętam kiedy był lekturą którą mieliśmy przeczytać bodajże w klasie IV szkoły podstawowej. Wcale mnie wtedy nie wciągnęła, co tu dużo mówić. Jednak kiedy po latach zobaczyłam jej najnowsze wydanie od razu wiedziałam, że musimy je mieć. Dopełnieniem i zarazem bardzo istotną rzeczą są w niej ilustracje. Dokładnie tak jak w niej przedstawiono wyobrażałam sobie całą tę słynną Akademię oraz poszczególnych bohaterów. To wydanie jest najpiękniejsze jakie do tej pory widziałam. Czytamy z Marcinkiem już drugi raz, bo tak się mu spodobała.
To książka która wprowadza w świat fantazji, dorastania oraz nieograniczonej niczym wyobraźni.
Tytuł: Akademia Pana Kleksa
Autor: Jan Brzechwa
Wydawnictwa: Wilga
A wy jakie macie nowe książki w waszej kolekcji? Dajcie znać w komentarzach



