Kwiaty z papieru i kwiaty z bibuły to na naszym blogu żadna nowość, bo wpisów w tym temacie z inspiracjami i instrukcjami ich wykonania z przenajróżniejszymi sposobami w zakładce DIY znajdziecie u nas całe mnóstwo. Dziś jednak mam dla Was coś wyjątkowego – duże kwiaty z bibuły na patyku, które tak podbiły Wasze serca na naszym facebookowym profilu.
Nasz ma kolor niebieski przez co przypomina chaber bławatek – dla mnie symbol wsi i sielskiego życia. Jeśli jednak zmienicie kolor, na przykład na czerwony otrzymacie tym sposobem cudny olbrzymi mak. Tak więc dobór koloru to już jedynie Wasza wyobraźnia i potrzeba. Ja jednak do wykonania płatków proponuję Wam wykorzystać 2-3 jego odcienie, przez co Wasz kwiat będzie wyglądał naturalniej i jeszcze piękniej.
Pierwszy który zrobiłam powstał dla Marcinka do szkoły. Gdy jednak Jaś go zobaczył nie było mowy o tym by i jemu nie zrobić identycznego.
Duże kwiaty z bibuły – czego potrzebujemy do ich zrobienia?
-1 bibuły w kolorze zielonym (+ewentualnie dodatkowej na łodygę jeśli nie macie zielonej taśmy)
-4 bibuł w kolorze kwiatka który chcemy zrobić (tak jak wcześniej pisałam wybierzcie 2-3 jej odcienie)
-1 bibuły w kolorze czarnym, którą przetniemy na pół
-zielonej taśmy florystycznej do zrobienia łodygi
-ostrych nożyczek
-kleju na gorąco
-mocnego sznurka bawełnianego, dratwy lub łatwo wyginającego się drucika
-przydadzą się też spinki do papieru i obciążnik
Jak je zrobić?
Oprócz moich wskazówek krok po kroku do wpisu dołączam zdjęcia z etapów powstawania naszego kwiatka. Mam nadzieję że to dodatkowo Wam pomoże i ułatwi sprawę 🙂
W pierwszej kolejności rozwińcie bibułę w kolorze zielonym i ułóżcie ją na płaskiej powierzchni. Złóżcie ją na pół (wzdłuż marszczeń). Jako że bibuła jest spora przyda się pomoc drugiej osoby, lub po prostu obciążnik, by lepiej rozprostować arkusz.
Teraz pora na złożenie jej w harmonijkę (aby zobaczyć jak – zjedź 3 zdjęcia niżej). Starajcie się to zrobić jak najdokładniej i najrówniej jak umiecie. Przyjmijcie że szerokość tego złożenia to około 4 cm.
Po jej złożeniu nożyczkami zaokrąglijcie brzegi, obcinając także boki na długość około 20 cm od końca zaokrąglenia. Wszystko pokazałam na zdjęciach poniżej.
Dokładnie tę samą czynność powtórzcie z bibułami w kolorze niebieskim.
Jeśli coś Wam się dokładnie nie dotnie nie przejmujcie się tym, potem będzie pora na poprawki.
Bibułę w kolorze czarnym przecinacie na pół. Rozwijacie ją i składacie na pół jak pozostałe. Potem jeszcze raz na pół, i jeszcze raz, na wielkość prostokąta widocznego na fot 2 poniżej 🙂 Brzegi z dwóch stron nacinacie raz koło razu. Ja nacięłam je na długość ostrza moich nożyczek.
Kiedy wszystkie bibuły przygotujemy sobie w opisany sposób rozkładamy je układając jedna na drugiej, starając się by były w miarę równo ułożone i pamiętając by na dole znalazł się kolor zielony, następnie niebieski, a na samym końcu na środku czarny.
Całość zwijamy w harmonijkę.
Środek harmonijki jak najmocniej związujemy dratwą, sznurkiem lub drucikiem.
Teraz pora na najprzyjemniejszy etap naszej pracy – rozkładanie i modelowanie naszego kwiatka.
Rozłóżcie go w kształt koła- jak wachlarz.
Następnie zajmijcie się rozkładaniem i unoszeniem czarnych elementów. Róbcie to powoli i ostrożnie bo bibułę łatwo jest uszkodzić. Następnie wyciągajcie pojedyncze płatki i unoście ku górze. Jeśli coś zostało nie dokładnie docięte to teraz jest pora na poprawki.
Na koniec możecie nieco umodelować płatki. Ja wykorzystałam do tego grubą kredkę, na którą nawijałam pojedyncze najbardziej wewnętrznie leżące płatki właśnie w kierunku do środka. Podobnie jak włosy na lokówkę.
Łodyga
Ostatnim etapem naszej pracy jest zrobienie łodygi. Idealny będzie do tego prosty patyk, którego koniec obcinamy na równo i obficie smarujemy klejem na gorąco. Przyklejamy go do spodu kwiatka na środku wciskając go w jedno z zagłębień.
Łodygę owinąć możemy dodatkowo zieloną taśmą florystyczną lub zieloną bibułą. I to wszystko. Podobają się Wam nasze duże kwiaty z bibuły na patyku? Jeśli tak – miło nam będzie jeśli polubicie ten wpis i udostępnicie go dalej 🙂



