Ostatnim hitem dekoracji domowych jest niewątpliwie las w słoiku. Jest popularny do tego wręcz stopnia, że na rynku znaleźć możesz mnóstwo warsztatów z jego tworzenia. Możesz również bez trudu kupić już gotowy las w słoiku, jednak jego koszt to nierzadko 200-500zł, a więc wcale nie mało. Dlatego postanowiłam, że i na naszym blogu nie może zabraknąć tutorialu, pt jak krok po kroku wykonać las w słoiku, tym bardziej że wykonanie takiej oryginalnie wyglądającej dekoracji jest dość proste. Zwłaszcza teraz latem kiedy bez trudu można znaleźć roślinki potrzebne do jego stworzenia choćby w ogródku. Oraz jak się okazuje wcale nie musi kosztować kroci. Takie ogród w szkle to niecodzienna dekoracja i ciekawa alternatywa dla tradycyjnych doniczek z kwiatami. Cieszy oko i jest mniej wymagający niż większość domowych tradycyjnie posadzonych roślin.
Las w słoiku – piękna dekoracja diy parapetu
Co to w ogóle jest las w słoiku / ogród w szkle/ las w szkle? Najprościej mówiąc jest to mały ekosystem (żywe rośliny zamknięte w przezroczystym słoiku), który wymaga od nas minimum doglądania i pielęgnacji, gdyż…pielęgnuje i żywi się poniekąd sam 🙂 Dlaczego? Bo ten miniaturowy las, zamknięty w słoiku, wytwarza sobie wszystko samodzielnie. Jeśli stworzymy las w słoiku, zamkniętym np. pokrywką to poza pierwszym podlaniem, potrzebuje on jedynie sporadycznego zraszania, ponieważ woda krąży w nim, tworząc obieg zamknięty, jak w prawdziwym lesie – paruje, skrapla się na ściankach i roślinach, po czym spływa na podłoże, itd. Słój musi jedynie stać w nasłonecznionym miejscu. Jednak nie w bezpośrednim słońcu- szkło działa przecież niczym soczewka.
Las w szkle DIY – co będzie potrzebne do jego wykonania?
– duży szklany przezroczysty zamykany (lub nie – to zależy jaką dekorację chcemy stworzyć) słoik. Wybierając słój warto byśmy wcześniej wiedzieli jakie rośliny chcemy w nim umieścić. Na rynku znajdziecie np. słoje zamykane jak też np. wiszące szklane kule, idealne do stworzenia w naszym domu „wiszącego ogrodu”. Jeśli nie macie jednak takiego specjalistycznego naczynia, myślę że zwykły duży słój na ogórki też się sprawdzi. Możecie go przecież nieco udekorować, np. sznurkiem jutowym.
-ziemia uniwersalna, lub najlepiej dedykowana konkretnym, wybranym przez nas roślinom. My wybraliśmy taką dla paproci.
-kermazyt ogrodniczy – czyli specjalne kuleczki, które stosujemy na dno, jako drenaż
-węgiel aktywny – kupisz go w aptece w postaci tabletek, zapobiegnie rozwojowi grzybów w tym wilgotnym środowisku
– mech – kupisz go np. w sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Pamiętaj – ten w lesie jest chroniony.
– zielone rośliny. Uwaga!!! Ich dobór jest szczególnie ważny. Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę by rośliny te miały zbliżone wymagania bytowe. Innych bowiem warunków będzie np potrzebował jakiś sukulent a jeszcze innych paproć czy bluszcz. Takie małe, nadające się do słoja okazy możesz kupić np na giełdzie kwiatowej, sklepach ogrodniczych, kwieciarniach lub tak jak ja pozyskać je z rozsady dużych już kwiatów doniczkowych. Idealnie nadadzą się tu bluszcze (jeden pęd na słój wystarczy), palmy, np koralowa, paprocie, czy skrzydłokwiat. Jednak pamiętaj – w przypadku wyboru palmy czy skrzydłokwiatu musisz mieć odpowiedni wysoki słój. Zwróć uwagę również na to że rosną one dość szybko.
Generalnie zasada jest taka, że bardziej wytrzymałe, trwalsze i bardziej odporne a przez to lepiej nadające się do tego typu kompozycji są rośliny zielone niekwitnące.
Co ciekawe – podobno rośliny zamknięte w słoiku karłowacieją – dostosowują się do mniejszej ilości miejsca. Nie wiem ile w tym prawdy. Chętnie sprawdzę, hodując swój las w szkle.
-ozdoby. Niektórzy twierdzą, że nie powinno się używać kawałków drewna, gdyż drewno łatwo pleśnieje. Nie ukrywajmy jednak że pięknie wygląda, może więc warto spróbować? Polecam za to wszelkie kamyki. Szczególnie ładnie wyglądają te jasne. Fajnie kontrastują z ciemną ziemią i zielenią liści.
Jak zrobić las w słoiku i jak pielęgnować rośliny w szkle?
Pierwszym krokiem, aby zrobić swój las w szkle, jest wsypanie na dno drenażu, który odprowadzi nadmiar wody i tym samym zapobiegnie gniciu korzeni. Warstwa ta powinna mieć około 2-3 cm.
Na niego wsypujemy rozdrobniony węgiel aktywny. Teraz ważna rzecz – przed wsypaniem do słoika ziemi, musimy zadbać o odpowiednie, dość mocne jej nawilżenie. Możemy usypać z niej górkę – dzięki temu posadzone w niej rośliny będą lepiej wyeksponowane. Wszystko zależy od zamysłu Twojej kompozycji i od tego jak chcesz swoje roślinki i dekoracji rozplanować w przestrzeni. Teraz ostrożnie uklep ziemię i zrób w niej małe otwory, w które zasadź swoje roślinki. Naprzemiennie z ziemią możesz wsypać też warstwę- dwie piasku. Pamiętaj jednak by każdą warstwę dobrze uklepać, szczególnie w pobliżu ścianek.
Ostatnim etapem jest układanie dekoracji. Ziemię możesz przykryć mchem. Możesz także ułożyć kamyczki lub kawałki drewna. Na koniec rośliny zraszamy spryskiwaczem z wodą i zamykamy. Początkowo słoik może „zaparować”. Po kilku dniach, kiedy już się ustabilizuje wszystko wróci do normy.
Jak uprawiać rośliny w szkle?
Jeśli zostawiasz las nie zamknięty, musisz pamiętać o regularnym jego podlewaniu. Rośliny takie jak choćby bluszcz, czy paprocie nie znoszą przesuszenia. Dobrze rosną i czują się w wilgotnym ale nie przelanym podłożu. Pamiętaj że słój nie ma otworów tak jak doniczka, przez które może odprowadzić nadmiar wody, przez co narazisz swoje rośliny na gnicie. Musisz sprawdzać wilgotność podłoża palcem. Jeśli zaś szczelnie zamkniesz słoik, tak jak pisałam wyżej w środku utworzy się własny ekosystem. Wówczas twój las w słoiku będzie potrzebował jedynie zraszania co jakiś czas.
Pamiętaj by obserwować to co dzieje się w słoju. Gdy zauważysz gdzieś pleśń, od razu ją usuń, by nie rozprzestrzeniała się dalej.
Las w słoiku – pomysł na oryginalny prezent
Jak widzisz zrobienie takiej ciekawej dekoracji jak las w szkle jest bardzo łatwe. Tak naprawdę wszystko trzeba jedynie włożyć w odpowiedniej kolejności do słoja i gotowe. Może być on wspaniałym prezentem dla osoby kochającej rośliny, która nie za bardzo ma jednocześnie czas na ich pielęgnację. Las w słoiku to zatem dobry pomysł przez to że jest mało wymagający. Zrobienie takiej dekoracji to niezwykle wyciszające zajęcie. Myślę że będzie cieszył nasze oko także zimą kiedy tak brak nam zieleni.



