Jak ten czas zasuwa. Dopiero co przygotowywałam dla Was zestawienie książek na wakacje a tu już przychodzę do Was z kolejnymi perełkami- tym razem nowościami które mogą być prezentem na mikołajki.
Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Jeżyk z parku
Jesień. A jak jesień to i jeże w parku. Na pierwszy ogień idzie dziś przesłodka propozycja dla najmłodszych dzieci od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Kto nas zna ten wie że na naszych półkach nie brakuje książek o tematyce przyrodniczej. Staram się by książki o zwierzętach, roślinach i ogólnie o otaczającej nas przyrodzie były tymi które chłopcy czytają na co dzień. Kolejną z nich jest propozycja pt. Jeżyk z parku. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Jak nie trudno się domyśleć tym razem bohaterem jest malutki jeżyk. A właściwie dwa- Tycia oraz Tuptuś. Ale zaraz, zaraz. W parku oprócz tych dwóch sympatycznych stworzonek żyje wiele innych zwierząt. Niektóre z nich są jednak zagrożeniem dla malutkich i bezbronnych jeżyków, które dopiero poznają świat i muszą nauczyć się że na świecie czeka je wiele niespodzianek i wyzwań. Jednym z takich zagrożeń jest choćby zima do której jeżyki muszą się dobrze przygotować. Oczywiście z początku towarzyszy im mama jednak z czasem jeżyki stają się na tyle samodzielne że mogą same odkrywać świat.
Oprócz tych wszystkich informacji, przeplecionych całym mnóstwem przyrodniczych ciekawostek książka ta wyróżnia się przepięknymi miłymi dla oka ilustracjami. Jako że strony wykonane zostały z grubego kartonu może to być pozycja idealna nawet dla najmłodszych dzieciaków.
Książeczka ta jednak przede wszystkim charakter edukacyjny. Opowiada o zwyczajach i trybie życia jeży. Dla nas to kolejna książka z serii tych „ulubionych”. Zdecydowanie lubimy do niej wracać.
Tytuł: „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Jeżyk z parku”
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Feluś i Gucio poznają emocje
Kolejną propozycją dla najmłodszych dzieci w dzisiejszym zestawieniu jest książka pt. Feluś i Gucio poznają emocje. Bohaterów tych znacie zapewne z poprzedniej części, o której opowiadałam Wam tu-klik. Oswajała ona najmłodszych z tematem przedszkola. Z kolei tym razem Feluś i Gucio pomagają w poznaniu własnych emocji.
Uważam że to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego dziecka w wieku przedszkolnym. Na każdej rozkładówce omówiono krótko poszczególne emocje jakie mogą nam towarzyszyć. Nie tylko takie jak np. radość czy odwaga, ale również te trudniejsze, te które pojawiają się czasem gdy jesteśmy smutni czy się czegoś wstydzimy lub boimy. To one sprawiają nam najwięcej kłopotu. Jednak warto wiedzieć i to już od najmłodszych lat że one także są nam równie potrzebne. Nie ma bowiem emocji „złych”. Wszystkie bowiem są częścią naszej natury. Ważne jest tylko byśmy umieli je nazywać i radzić sobie z nimi w odpowiedni sposób. A przede wszystkim okazywać tak, by przy okazji nie krzywdzić innych. Dzięki nim możemy poznać siebie, swoje wnętrze. Emocje są zwierciadłem tego co „gra” nam w środku.
Myślę, że książka ta jest wspaniałym wstępem do dialogu z dzieckiem o emocjach, uczuciach jakie towarzyszą nam podczas różnych sytuacji. Feluś i Gucio są tu idealnymi kompanami którzy pomagają przebrnąć najmłodszym przez tę jakże niezwykle ważną lekcję.
Tytuł: Feluś i Gucio poznają emocje
Tekst: Katarzyna Kozłowska
Ilustracje: Marianna Schoett
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Akademia mądrego dziecka. Kolorowy świat. Pojazdy oraz W gospodarstwie
Jeśli ktoś zapytałby mnie o moje ulubione książki dla maluchów to bez wahania odpowiedziałabym, że są to propozycje wydawnictwa Egmont z serii Akademia Mądrego Dziecka. Mamy ich w domu już kilkanaście. Najpierw korzystali z nich starsi chłopcy. Teraz przyszła kolej na najmłodszego – półtorarocznego prawie Antka, który jest nimi naprawdę żywo zainteresowany. Z doświadczenia wiem że dzieci uwielbiają książki z ruchomymi elementami. Dzięki temu przeglądając je w sposób „czynny” mogą na swój sposób doświadczać „fabuły” jakby bardziej intensywnie. Zdecydowanie zachęcają do nauki przez zabawę i z pewnością nie pozwalają na nudę. Ćwiczę też motorykę małą, sprawność manualną oraz spostrzegawczość.
Wszelkie otwierane i zamykane okienka, otworki w których można włożyć paluszki czy elementy które wprawie ją ilustrację w ruch są więc bardzo mile widziane. Obydwie książeczki Kolorowy świat. Pojazdy jak również W gospodarstwie obfitują w nie. Szczegółu jest całe mnóstwo. Mam nawet wrażenie, że ruchomych elementów jest więcej niż w poprzednich częściach. Czego tu nie ma! Dzieci mogą przesuwać, obracać, wyciągać i otwierać. Strony wykonane są z grubego kartonu, dzięki czemu odporne są na rozerwania. Jednym ruchem dziecko może wprawić w ruch koparkę, zajrzeć do środka auta, czy samolotu. Może także zobaczyć kto mieszka w kurniku, napełnić balię z wodą, czy też nakarmić małe prosiątka. Jak widzicie na kartach poszczególnych stron dzieje się bardzo dużo.
Dodatkowo oprócz ruchomych ilustracji na każdej rozkładówce znajdziecie krótki tekst z poleceniem, co dziecko ma wykonać- np. przesunąć paluszkiem w górę i w dół by zobaczyć jak wykluwa się kurczątko.
Książeczki te są absolutnie wspaniałe i piękne! A dodatkowo są świetną okazją do poznawania nowych słów i zachęcenia najmłodszych do rozmów.
Tytuł: W gospodarstwie
Autor: Marion Billet
Ilustrator: Marion Billet
Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb
Tytuł: Pojazdy
Autor: Marion Piffaretti
Ilustrator: Marion Piffaretti
Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb
Basia Franek i jedzenie
oraz
Basia Franek i zasypianie
Nie będę nawet pytać czy znacie książki o Basi, których seria kartonowych książek liczy już na pewno z kilkanaście (jak nie więcej) pozycji. Bowiem Basia to chyba jedna z najpopularniejszych i zarazem najbardziej lubianych bohaterek w literaturze dziecięcej. Niedawno pojawiły się dwie nowe książeczki o tej sympatycznej dziewczynce. Jedna o jedzeniu. Druga o zasypianiu.
Dla przypomnienia powiem Wam tylko, że Basia ma dwóch braci. Starszego, Janka i młodszego, Franka. I jak to w rodzeństwie bywa raz sobie oni pomagają, wspierają i mocno się kochają. A raz choć zdarza się to zdecydowanie rzadziej mają i te gorsze chwile, kiedy się np na siebie troszkę złoszczą. Są to więc treści bardzo bliskie chyba sercu większości rodziców i ich pociech. Ciepłe opowieści, dzięki którym, ani Basi, ani jej rodzinki nie da się wręcz nie polubić i z nimi choć trochę nie utożsamić.
Basia, Franek i jedzenie to książeczka o tym jak młodszy braciszek Franek musi nauczyć się samodzielnie jeść. Jak się okazuje nie od razu jest to takie proste. Dobrze jednak gdy ma się starszą i pomocną siostrę taką jak Basia z którą każde nawet trudne wyzwanie staje się ciekawą zabawą.
Tytuł: Basia, Franek i jedzenie
Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Harperkids
Tytuł: Basia, Franek i zasypianie
Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Harperkids
321 intrygujących faktów o zwierzętach
Książką od której nie możemy się ostatnimi czasy oderwać i która co krok zaskakuje nas ciekawostkami, które w niej znajdujemy, jest pozycja pt. „321 intrygujących faktów o zwierzętach”. Sam tytuł to nie tylko chwyt marketingowy, za którym nic ni stoi. O nie nie- to szczera prawda. Pozycja od pierwszej do ostatniej strony wręcz naszprycowana intrygującymi informacjami na temat życia zwierząt. Piguła niesamowitej, podanej w niezwykle przystępny sposób, prostym językiem wiedzy. Książki nie daje się przeczytać jednym tchem. A to dlatego, że podzielona została ona właśnie na 321 części- ciekawostek o zwierzętach z całego świata. I praktycznie każda z tych części jest znakomitą okazją do rozwinięcia tematu i porozmawiania o poruszonym zagadnieniu. Ochów i achów nie ma końców. Zdradzę Wam że ja sama jako biolog z wykształcenia czytam ją z zapartym tchem i udowadniam sobie że świat jest mega ciekawy i co krok nas czymś nowym zaskakuje. Co prawda Marcinek potrafi czytać już doskonale sam, ale tu robimy wyjątek i książkę tę czytamy rodzinnie- wspólnie, właśnie po to by na gorąco, na bieżąco móc porozmawiać i wymienić się przemyśleniami o przeczytanych ciekawostkach.
Jeśli lubicie tematy przyrodnicze to ta pozycja wciągnie Was na maksa a Wy wpadniecie po uszy! Zdecydowanie polecamy.
Tytuł: 321 intrygujących faktów o zwierzętach
Autor: Mathilda Masters
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Fakty i plotki o smokach
„Fakty i plotki o smokach” to ślicznie wydana książka w formie kartonowej od wyd. Nasza Księgarnia. To cudowna, pełna humoru pozycja o smokach. Prawdziwa gratka dla wszystkich ich małych miłośników. Czy istniały naprawdę? Tego nikt nie wie. Z pewnością są to jednak stworzenia które najmłodsi uwielbiają. A okazuje się że jest ich całe mnóstwo. Bo czy znaliście i słyszeliście kiedykolwiek o smokach wodnych, pustynnych, lodowych, leśnych czy też wulkanicznych? Do tego cały stos informacji o tych niewiarygodnych stworzeniach. Opisy tego gdzie i jak żyją i gdzie je można spotkać, czym się charakteryzują, czym różnią, a także co lubią robić. Te i wiele innych ciekawostek na ich temat znajdziecie w tej właśnie książce. A to wszystko opowiedziane z dużą dawką świetnego humoru.
Tytuł: „Fakty i plotki o smokach”
Autor: Nikola Kucharska
Ilustracje: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach
To już kolejna wspaniała książka o tematyce przyrodniczej, która znalazła się w naszej biblioteczce. Muszę się Wam przyznać, że przeglądanie książek tego typu to dla mnie ogromna frajda. Co prawda kupuję je z myślą o chłopcach, jednak sama mam nie lada przyjemność z ich czytania.
Tak się składa że dziki to zwierzęta które widujemy dość często w ich środowisku naturalnym, tuż za naszym oknem. Co prawda niektórzy uważają je za szkodniki, bo niszczą im uprawy, my jednak pałamy do nich ogromną sympatią i lubimy je podglądać. Szczególnie gdy odwiedza nas cała dzicza rodzinka wraz z młodymi. Oczywiście robimy to z bezpiecznej odległości, bo mama dzik potrafi być nieraz dość porywcza gdy uzna sytuację za taką która może zagrozić jej młodym.
Jak widzicie dziki to ciekawe zwierzęta i warto opowiadać o nich już najmłodszym dzieciom. Pomoże Wam w tym z pewnością ta książeczka, wyd.Nasza Księgarnia, w której znajdziecie mnóstwo ciekawostek i interesujących faktów na ich temat. A to wszystko w bardzo przystępnej formie, a do tego okraszone niezwykle ciekawą, piękną grafiką.
Jako jej rekomendacja powiem tylko, że to jedna z naszych bardziej ulubionych książkowych pozycji. Bardzo polecamy się w nią czytać i…czerpać również radość z samego jej oglądania, bo wierzcie mi szata graficzna imponuje.
Tytuł: Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach
Autor:Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ale historia… Ta śmieszna i straszna PRL
Ta część z Was która zagląda na naszą facebookową stronę wie, że od września uczymy się w trybie edukacji domowej. Pewno myślicie, że wpływ na to ma obecna pandemiczna sytuacja. Prawda jest taka że faktycznie pomogło mi to nieco podjąć decyzję jednak już od dawna czuliśmy że chcemy spróbować nowego sposobu uczenia,który da nam więcej swobody, wolności, a przede wszystkim sprawi że Marcinek na nowo poczuje chęć do nauki i ciekawość do świata. Wyszliśmy z systemowego trybu. I choć jak wszystkich obowiązuje nas ta sama podstawa programowa, to kiedy tylko możemy rezygnujemy z podręczników. W zamian za to sięgamy po alternatywne pomoce. Tak naprawdę jest to temat na osobny, całkiem długi post.
Dziś opowiem Wam tylko tyle, że książki z cyklu pani Grażyny Bąkiewicz Ale historia, w tym ta najnowsza, dotycząca życia w PRL to znakomity sposób na rozszerzenie historycznej wiedzy.
Akurat z tej części całej serii dowiecie się, bądź przypomnicie sobie m.in. o tym czym była słynna gruźliczanka, dlaczego zmuszano ludzi do świętowania, dlaczego nie każdy nawet najbardziej zabawny dowcip można było sobie bezkarnie opowiadać, dlaczego nie wolno było nosić kolorowych skarpetek oraz o wielu innych absurdach PRL-u.
Oprócz tej części bardzo polecam Wam inne. Póki co przeczytaliśmy wspólnie te odnoszące się do materiału klasy IV, a więc oprócz wyżej wymienionej także Jadwiga kontra Jagiełło, oraz Mieszko, Ty wikingu. Wszystkie tak samo świetne, opierające się na tym samym motywie, a więc mega nowoczesnej lekcji historii, która dzięki nauczycielowi, Panu Cebuli, staje się niezwykłą podróżą w czasie, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ale nie opowiem Wam o szczegółach. Napiszę tylko że nawet dla osób takich jak ja, które historią nigdy się specjalnie nie interesowały są to książki bardzo wciągające i pozwalające na naukę w zupełnie inny, niesztampowy sposób.
Tytuł: Ale historia… Ta śmieszna i straszna PRL
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Pan Patyk
Jest to opowiadanie ze świątecznym akcentem o, jak nietrudno się domyśleć, tytułowym Panu Patyku, którego spotyka niesamowita historia. Mieszka on sobie spokojnie do czasu aż zostaje porwany przez pewnego psa. Tak rozpoczyna się jego tułaczka po świecie, podczas której Pan Patyk tęskni za swym domem do którego bardzo chciałby wrócić. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ okazuje się bowiem że patyk choć niepozorny to bywa bardzo potrzebny człowiekowi w wielu sytuacjach. Gdzie zatem rzuci los naszego bohatera?
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że mimo że książeczka pisana jest lekkim, rytmicznym językiem, zaś na poszczególnych stronach znajduje się ilość tekstu, dostosowana dla małych czytelników, to książka niesie też wiele życiowych prawd dla nas dorosłych.
Tytuł: Pan Patyk
Autor: Julia Donaldson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia



