Wiesz pewno, że moi chłopcy od początku dzielą ze sobą jeden pokój. Dom w którym mieszkamy nie jest naszym docelowym, a w planach mamy wybudowanie wreszcie czegoś swojego. Póki co jednak przypadł im w udziale największy pokój z całego domu, prawie 18m2. Jakiś czas temu przeszedł on totalną metamorfozę, by z tragicznie wyglądającego żółto-zielono-brązowego stać się jasnym i przestronnym. Na tym przykładzie dopiero widać jak kolor wpływa na to jak postrzegamy przestrzeń, bo w nowej opcji wydaje się on być ze 2 razy większym. Często dostaję pytania o to, jak sprawdza się taka wersja wspólnego pokoju. Pytacie też jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Postaram Ci się odpowiedzieć na wszystkie te wątpliwości, pt. pokój dla rodzeństwa razem czy osobno.
Wspólny pokój dla rodzeństwa
Zacznijmy od tego, że gdybym miała wybór to na pewno znów zdecydowalibyśmy się na wspólny pokój chłopców. Mimo drobnych wad jakie z tego wynikają to zdecydowanie najlepsza decyzja jaką można według mnie podjąć.
Jako że pokój jest dość spory, to każde z dzieci ma w nim swoje miejsce, jak np. zamykaną skrzynię czy szuflady w których każdy trzyma swoje skarby.
Dużą oszczędnością miejsca jest łóżko piętrowe zamiast dwóch pojedynczych. Dodatkowo to nasze spełnia rolę bazy chłopaków. Góra „należy” do Marcinka, a Jaś śpi na dole. Nie przeszkadza im to jednak migrować z góry na dół i odwrotnie. Czasem Marcinek przychodzi do Jasia i tak sobie razem śpią, a innym razem obaj wędrują na górę, by robić sobie tam bazę, czytać, czy wspólnie bawić się.
Wspólny pokój dla dzieci – wad i zalety
Jak widać wspólny pokój dla dzieci powoduje że chłopcy dużo czasu spędzają ze sobą razem. Razem się bawią, rozmawiają, ale też czasem kłócą, co jest zupełnie normalne, gdyż wszystko to buduje wzajemne relacje między nimi, uczy dzielenia się, radzenia sobie z problemami i funkcjonowania w społeczeństwie. Dzięki temu że chłopcy są razem, mogą się także bawić wspólnie swoimi zabawkami. No i nie oszukujmy się chętniej w tym pokoju przebywają kiedy są obydwaj. Widzę to kiedy Marcinek jest w szkole. Jasiek który nie znosi samotności wędruje wtedy od razu do mnie do kuchni.
Również w nocy jest im raźniej, bo kiedy chcą się przytulić po prostu mają do siebie blisko 🙂 Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie by mieli mieszkać osobno. Jeden w jednym, a drugi w drugim pokoju.
Pokój dla rodzeństwa – wydzieliliśmy strefy
Urządzając pokój dla rodzeństwa zaplanowaliśmy go tak, by wydzielić jego strefy. Jest więc miejsce do odrabiania lekcji, nauki i czytania. Jest kącik do zabawy oraz ten wieczorny, do spania. Z czasem okazało się że pewne rzeczy trzeba przestawić, inne schować, ale w obecnej wersji wszystko jest naprawdę bardzo funkcjonalne. Jak np. półki na książki, które chłopcy mają na wyciągnięcie ręki, czy nisko położone szafki, tak by łatwy dostęp do rzeczy w nich miał także Jaś.
Jako że uwielbiam wszelkie dodatki do pokoju dziecięcego cały czas w nim coś „dobywa”, coś się zmienia. Jak choćby ostatnio. Chciałam do ich pokoju wprowadzić nieco lata. Postanowiłam że pomogą mi w tym dodatki z motywem modnych ostatnio liści. Postanowiłam na pościel i poduszeczki w tym tonie, które to znalazłam w Sango Trade. A że kwiatów i zieleni chłopcy mają w pokoju całkiem sporo motyw ten idealnie tu pasuje.
Malując ściany na biało i urządzając pokój dla dzieci w jasnych kolorach zrobiłam to celowo, gdyż biel jest tu bazą. W zależności od naszych potrzeb, pory roku czy po prostu nastroju łatwo nadać mu nowy charakter. I to grając jedynie dodatkami. Kocham zmiany dlatego taka opcja bardzo mi się podoba.
Szczerze mówiąc nie wiem, jakby wspólne mieszkanie w jednym pokoju wyglądało gdyby nie byli braćmi a bratem i siostrą. Wtedy pewno mogłoby to wyglądać inaczej. Szczególnie wtedy gdyby różnica wieku między nimi byłaby znaczna. W takiej jednak konfiguracji kiedy dzieli ich 5 lat różnicy wieku i mają zbliżone potrzeby wspólne mieszkanie w jednym pokoju jest najlepszym i bardzo praktycznym rozwiązaniem rozwiązaniem.
A u Was jak to jest, macie wspólny pokój dla rodzeństwa czy dzieciaki mają oddzielne miejsca?



