Podobno kobieta za kierownicą to tragedia. A już w ogóle blondynka za kółkiem uważana jest za istny koniec świata. Tymczasem znam co najmniej kilka niezłych babek które jeżdżą lepiej od niejednego faceta. Sama uwielbiam prowadzić. I podobno wychodzi mi to całkiem nieźle. Nie pozwoliło mi to jednak uniknąć pewnej drogowej stłuczki z udziałem naszego samochodu. Już niebawem rozpocznie się sezon na wycieczki i wszelakie podróże. Ciepła i słoneczna pogoda sprawią że wyruszymy z domów, podróżując w poszukiwaniu pięknych i ciekawych miejsc. Niestety, nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować ryzyka stłuczek i innych losowych przypadków. Dlatego dobra polisa OC oraz wiedza o tym jak się zachować w takiej niecodziennej sytuacji są niezbędne. W dzisiejszym poście znajdziecie nieco praktycznej wiedzy na temat tego co zrobić w przypadku uczestnictwa w wypadku drogowym. Opowiem Wam co nam się ostatnio przydarzyło, jakiego miałam pecha i na czym polega likwidacja szkód z OC sprawcy.
Co to jest polisa OC?
Zacznijmy od wyjaśnienia co to w ogóle jest”OC”? Bo domyślam się że nie tylko ja miałam nikłą wiedzę na jej temat. W praktyce nie wiedziałam jak mam się zachować, co zrobić i gdzie się udać, kiedy nasze auto uległo wypadkowi. A że jak to w życiu bywa stało się to nagle i niespodziewanie- a co najważniejsze- pierwszy raz w moim życiu- jedyną i zarazem pierwszą myślą jaka przychodziła mi wtedy do głowy było, to że zostaliśmy bez auta.
OC jest to ubezpieczenie chroniące nas w przypadku poszkodowania w wyniku wypadku spowodowanego przez pojazd ubezpieczonej osoby. Warto wspomnieć że każdy posiadacz auta ma wynikający z ustawy obowiązek zakupu OC samochodu, która jest ważna przez okres 12 miesięcy.
Co daje nam polisa OC?
W przypadku spowodowania przez nas wypadku drogowego polisa taka gwarantuje poszkodowanemu rekompensatę pieniężną na pokrycie szkód. Czyli inaczej mówiąc np. w przypadku stłuczki poszkodowany otrzymuje z tytułu OC sprawcy odszkodowanie na poczet naprawy auta oraz innych ewentualnych skutków finansowych zdarzenia drogowego. OC chroni więc kierowcę przed konsekwencjami finansowymi w momencie wyrządzenia przez niego szkody. Jeśli w momencie wypadku sprawca nie posiada ważnej polisy OC odszkodowanie wypłaca UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), który następnie zwraca się do sprawcy w celu wypłaty pełnej kwoty poniesionych kosztów naprawy samochodu poszkodowanego.
Warto też wspomnieć że kierowca nie posiadający ważnej polisy OC, np. w przypadku kontroli drogowej może ponieść wysokie koszty. Często przewyższające wartość samej składki ubezpieczenia. Wartość kary jest tu uzależniona od typu pojazdu oraz czasu trwania przerwy w ubezpieczeniu.
Likwidacja szkody z OC sprawcy – jak to wygląda w praktyce?
Niestety nigdy nie przewidzimy czy i kiedy dane będzie nam uczestniczyć w kolizji drogowej z naszym udziałem. I tak było w naszym przypadku kiedy wracając do domu nagle wjechała w nas mała ciężarówka. Na szczęście wypadek nie był groźny i nikomu nic się nie stało, jednak auto, którym jechaliśmy nadawało się już tylko do remontu.
Przyjechała policja, spisano protokół a ja myślałam, że na kilka dni zostaliśmy pozbawieni naszych 4 kółek, co w naszym przypadku byłoby dość dotkliwe, ponieważ co dzień muszę odwozić i przywozić starszego syna do szkoły oddalonej od nas o kilka ładnych kilometrów. Przyjechał rzeczoznawca, sporządził kosztorys, wycenił szkodę, a my… dostaliśmy auto zastępcze. To m.in. taki przywilej zapewnia nam OC.
Wypadek zdarzył się nie z naszej winy, dlatego wszelkie szkody, naprawę naszego auta, jak również koszt najmu auta zastępczego, z którego korzystaliśmy w momencie gdy nasze auto stało w warsztacie, pokryto z tytułu likwidacji szkody z OC sprawcy. I tu uwaga- mimo że wydawać by się mogło, że w przypadku kolizji kontaktować trzeba się z własnym ubezpieczycielem, to ciężar wypłaty odszkodowania jak również załatwianie wszelkich formalności z tym związanych spoczywa na zakładzie ubezpieczeń sprawcy wypadku.
Rozliczenie gotówkowe i bezgotówkowe
Naszym obowiązkiem jest przekazanie ubezpieczycielowi sprawcy niezbędnych danych, takich jak nr polisy OC sprawcy, oraz danych wszystkich uczestników kolizji. Aby skorzystać z likwidacji szkody z OC sprawcy, przekazuje się również oświadczenie o przebiegu wypadku z jego opisem i podpisami obu stron. Po około 30 dniach od chwili zdarzenia i zgłoszenia szkody, na nasze konto powinno wpłynąć odszkodowanie z OC sprawcy, którego kwota ustalana jest w oparciu o kalkulacje szkody dokonane w jej kosztorysie przez rzeczoznawcę. Jest to tzw. rozliczenie gotówkowe (likwidacja kosztorysowa).
Istnieje jeszcze druga opcja. Tzw. rozliczenie bezgotówkowe (zwane też warsztatowym lub serwisowym), z którego skorzystaliśmy np. my. Polega ono na naprawie uszkodzonego pojazdu w warsztacie wybranym w porozumieniu poszkodowanego i ubezpieczyciela. W tym przypadku pieniądze nie trafiają na nasze konto, zaś warsztat rozlicza się w sposób bezpośredni z zakładem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku.
Szkoda całkowita i szkoda częściowa
Jeśli mówimy o ubezpieczeniu OC warto również znać te dwa pojęcia. Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia wówczas, jeśli koszt naprawy pojazdu (w tym części) przekracza jego wartość w dniu wypadku. Szkoda częściowa najprościej mówiąc w praktyce sprowadza się zaś do tego że w tym przypadku naprawa pojazdu ma sens ekonomiczny. Wówczas ubezpieczyciel powinien wypłacić wartość odszkodowania w wysokości równej kosztom naprawy.
Jak widzicie ważna polisa OC, znajomość swoich praw oraz wiedza na temat tego jak się zachować w momencie kiedy zdarzy nam się wypadek jest jednak przydatna. Szerokiej drogi!
Fot. pixabay



