Jeśli czytasz mojego bloga w miarę regularnie (a wierzę że tak 😉 ) to wiesz że około 90% tekstów to teksty opowiadające o rzeczach lekkich – podróżach, gadżetach dla mam i dzieci, pracach plastycznych czy przepisach na smakołyki dla maluchów. Dziś jednak chciałam poruszyć temat bardzo ważny, a mianowicie dotyczący profilaktyki naszego zdrowia. Z uwagi że większość naszych Czytelniczek to kobiety, skupię się na temacie jakim jest profilaktyka raka piersi.
Zanim klikniesz ten czerwony krzyżyk w górnym rogu monitora, myśląc że Ciebie to przecież nie dotyczy przeczytaj choć te parę zdań i odpowiedz sobie na jedno pytanie. Powiedz proszę, jak często zaprowadzasz dzieci do pediatry? Bo, a to szczepienie, a to katarek, a to alergia. A teraz dla porównania sama przed sobą odpowiedz – a kiedy Ty w tym codziennym pędzie znalazłaś czas aby zadbać o SWOJE zdrowie? Kiedy ostatni raz byłaś na badaniach kontrolnych?
Strach ma wielkie oczy- czyli profilaktyka raka piersi nie taka straszna
Pozwól że teraz ja Ci coś opowiem. Jestem straszną panikarą. Lekarzy unikałam jak ognia. Na początku swojej macierzyńskiej drogi było jeszcze gorzej. Opowiadałam Ci o tym w poście pt. „Cierpię na groźną chorobę”
Nie byłam wzorem, bo choć jestem kobietą świadomą to ze strachu unikałam gabinetu ginekologicznego przez 3 lata. Nic nie dawała mi wiedza którą miałam, uświadamiające kampanie społeczne – strach był silniejszy. Serio, dopiero ostatnio zebrałam się w sobie (a moja wewnętrzna walka z samą sobą i swoimi myślami trwała pół roku) by pójść i zrobić sobie podstawowe badania typu cytologia i badania piersi. Po urodzeniu Jaśka miałam dość badań, lekarzy, a na samą myśl o tym robiło mi się słabo. Profilaktyka raka piersi i ja – nie, to nie szlo ze sobą w parze.
Dlaczego warto się regularnie badać?
Z tego transu wybudził mnie dopiero list od mojej znajomej, czytelniczki bloga, którego fragment za jej zgodą za chwilę Wam przytoczę.
„…piszę do Ciebie, bo opowiadając o tym co mi się przytrafiło, chcę pokazać, że warto dbać o swoje zdrowie. Że często liczy się czas. Od tego są badania profilaktyczne. Ale po kolei.
Moja córcia Jagoda miała wtedy nieco ponad rok. Karmiłam ją jeszcze wtedy piersią. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo, bo podczas kąpieli wyczułam po zewnętrznej stronie lewej piersi spore zgrubienie. W pierwszej chwili przeszedł mnie dreszcz, nogi były jak z waty i pewno zrobiłam się wtedy blada jak ściana. Był sobotni wieczór, więc dopiero w poniedziałek rano mogłam zadzwonić i umówić się na wizytę do swojej pani ginekolog.
Te kilkadziesiąt godzin czekania dłużyły mi się niemiłosiernie. Oczywiście moja wyobraźnia zaczęła intensywnie pracować. Na domiar złego (nie wiem co mi wpadło do głowy!) zaczęłam szukać porad w internecie. W mig stworzyłam w swojej głowie najczarniejszy scenariusz.
Byłam wściekła na siebie, bo od porodu nie poszłam nawet na badania kontrolne. A piersi to nie miałam badanych chyba nigdy! Nie wiem, jakoś się tak złożyło, że w gabinecie ginekologicznym pani doktor nigdy nie poruszała tego tematu a i ja nie pomyślałam by poprosić o takie badanie. Zresztą myślałam że jestem jeszcze młoda i go nie potrzebuję.
Na szczęście finalnie okazało się że zrobiła mi się jedynie mała torbiel. Jednak historia ta pokazała mi jak ważne jest regularne badanie się. Przynajmniej zaoszczędziłabym sobie nerwów. Dziś już wiem, że to że jestem mamą obliguje mnie również do dbania o samą siebie. Jestem bowiem potrzebna mojej córeczce, dlatego tak jak dbam o jej zdrowie, na równi muszę również zadbać o własne…”
Badanie piersi jest bezbolesne
Przede wszystkim pamiętaj – profilaktyka raka piersi to ich częste badanie. Jest to bezbolesne, a pozwala wykryć guzki nawet na wczesnym etapie ich rozwoju. Niestety większość lekarzy ginekologów podczas rutynowych wizyt kontrolnych nie bada piersi, oraz pobliskich węzłów chłonnych.
Nie bierz ze mnie przykładu i nie odkładaj wizyty w nieskończoność, zasłaniając się obowiązkami. Odkładanie wizyty może źle wpłynąć na rokowanie i utrudnić ewentualne leczenie. Pamiętaj też – że nie każda zmiana w piersi to nowotwór. Jednak każda zmiana wymaga konsultacji z lekarzem.
Na czym polega badanie piersi?
Lekarz powinien zrobić USG piersi. Wykonywane jest ono w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na piersi żel i bada je przesuwając powoli w każdą ich stronę głowicą. Bada także doły pachowe by sprawdzić czy węzły chłonne nie są powiększone. Badanie takie pozwala na wykrycie nawet bardzo maleńkich guzków oraz na odróżnienie ich od innych zmian, np. wspomnianych już wcześniej torbieli.
Samobadanie piersi w domu
Bardzo istotnym elementem profilaktyki raka piersi jest również samobadanie. Niebawem obchodzimy Dzień Matki. Niech każda z nas z tej okazji zrobi sobie postanowienie comiesięcznego samobadania w domowym zaciszu. W pięciu punktach opiszę Ci pokrótce jak je wykonać:
1.Stań przed lustrem.
2. Unieś jedną rękę za głowę a drugą ręką, za pomocą trzech środkowych palców kolistymi ruchami uciskaj pierś zbliżając się do brodawki. To samo zrób z drugą piersią.
3. Uciskając brodawki sprawdź czy nie wypływa z nich żadna wydzielina.
4. Teraz podobne badanie jak w punkcie drugim wykonaj w pozycji leżącej.
5. Sprawdź również czy węzły chłonne pod pachami nie są powiększone.
System Braster do samodzielnej kontroli
Chciałabym Ci również wspomnieć o pewnym bardzo przydatnym w profilaktyce raka piersi urządzeniu medycznym, jakim jest Braster. Jego działanie polega na monitorowaniu rozkładu temperatury w piersiach oraz na wykrywaniu obszarów gdzie jest ona podwyższona, co może świadczyć o zmianach. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania. Do urządzenia dołączona jest aplikacja na smartfony Braster Care która to wysyła dane do Centrum Telemedycznego Braster w celu ich analizy.
fot. www.braster.eu
Myślę, że to ciekawy i przydatny sposób uzupełniania standardowych metod diagnostycznych oraz badań przesiewowych, zwiększający szansę na wykrycie ewentualnych zmian na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju. I co najważniejsze bez wychodzenia z domu.
Więcej na temat urządzenia oraz samego badania przeczytacie na ich stronie.
Profilaktyka raka piersi to częste badania. To bardzo ważne bo wcześnie wykryta choroba to o wiele lepsze rokowania i szansa na szybkie wyleczenie. Dbajmy o nasze zdrowie.
fot główne- pixabay.com



