arbuziaki.pl

Blog tematyczny o edukacji, lifestyle'u i DIY.

Lifestyle

Pomidorki koktajlowe w domu zimą – jak uprawiać?

Pomidorki koktajlowe w domu zimą – jak uprawiać?

Wiele osób marzy o własnej uprawie przydomowych warzyw. Nie zawsze jest to możliwe, jednak okazuje się, że wiele roślin można z powodzeniem uprawiać również we własnym domu, i to nie tylko wiosna czy latem. Dobrym wyborem może być zdecydowanie się na pomidorki koktajlowe w domu zimą. Uprawa pomidorów w donicy bywa czasochłonnym i wymagającym procesem, jednak jeśli tylko odpowiednio się przygotujemy i będziemy postępować według sprawdzonych wskazówek, możemy się cieszyć dostępem do tych uniwersalnych warzyw o każdej porze roku.

Zobacz także: Sok Kubuś – przepis na zimę

Pomidorki koktajlowe w domu zimą – przygotowanie do uprawy

Pierwszy krok do wykonania, jeśli chcemy uprawiać pomidorki koktajlowe w domu zimą, to odpowiedni dobór odmian oraz ich nasion. Najlepiej jest się zdecydować na odmiany miniaturowe przeznaczone do uprawy w donicach. Ważne jest też, aby były to odmiany wcześnie dojrzewające oraz samopylne, a przy tym odporne na różne choroby. Dobre nasiona można znaleźć w sklepach ogrodniczych oraz marketach budowlanych. 

Kolejnym istotnym krokiem jest przygotowanie miejsca pod uprawę. Warunkiem w tej kwestii jest odpowiednio naświetlony parapet, najlepiej od strony południowej, oraz właściwe pojemniki. Należy zaopatrzyć się w specjalne tacki oraz donice i plastikowe pojemniki do wysiewu i dalszej uprawy. Ponadto trzeba mieć pod ręką właściwe podłoże dla pomidorków koktajlowych. Zamiast decydować się na zwykłą ziemię z ogródka, lepiej kupić odpowiednio dobraną mieszankę tradycyjnej ziemi, kompostu, próchnicy i piasku.

Sadzenie pomidorków koktajlowych na parapecie

Aby móc uprawiać pomidorki koktajlowe w domu zimą, musimy się zabrać za ich sadzenie w okolicach listopada. Na początku używamy odpowiednich pojemników do wysiewu poszczególnych sadzonek – sprawdzą się tu nawet wszelkiego rodzaju plastikowe kubki np. po jogurtach, czy nawet pojemnik na jajka. Przechodząc do wysiewu, pojemniki wypełniamy lekko ubitą i zwilżona ziemią, a następnie tworzymy niewielkie dołki i w nich umieszczamy nasiona, które następnie przysypujemy. Sadzonki powinny być odpowiednio nawilżane z pomocą spryskiwacza oraz na pierwszym etapie rośnięcia przykryte izolującą folią, którą ściągamy po wykiełkowaniu. Po około tygodniu przechodzimy do przesadzania do nieco większych pojemników, w których rośliny mogą się zakorzenić. Po kilku tygodniach warto zaś przesadzić je do docelowych pojemników o objętości co najmniej 10 litrów. 

Pomidorki koktajlowe w domu zimą – pielęgnacja

Pomidorki koktajlowe trzeba regularnie podlewać i nawozić. Ważne jest, aby okno, przy którym się znajdują, nie było otwierane, a przy tym aby w pobliżu nie znajdowały się kaloryfery, które mogą przesuszyć ziemię. Ze względu na brak wystarczającej ilości słońca przez okres zimowy konieczne może być zakupienie odpowiednich lamp do dodatkowego naświetlania uprawy przez kilka godzin dziennie. 

Gdy tylko pomidorki zaczną kwitnąć, zaleca się potrząsanie ich gałązkami co kilka dni, dzięki czemu lepiej rozprowadzi się ich pył i być może dojdzie do rozwoju nowych zalążków. Wysokie gałązki warto dodatkowo podeprzeć, aby nie złamały się pod ciężarem owoców. 

Podsumowanie

Pomidorki koktajlowe w domu zimą to typ uprawy, w który trzeba zainwestować cierpliwość i pracowitość, aby faktycznie stało się to owocne. Przy tym jednak same pomidorki zajmują mało miejsca i można zbierać z nich bogate zbiory o szerokim kulinarnym zastosowaniu, dlatego najpewniej będzie to zadanie warte włożonego wysiłku.

Udostępnij