W ostatnim poście opowiadałam Wam na co zwrócić uwagę wybierając plecak do szkoły. Dziś skupimy się na wyborze plecaka dla dzieci najmłodszych.
Zerówka to taka mała szkoła. Pierwsze obowiązki. Nowa przygoda. Nowe wyzwania. Często nowi koledzy i koleżanki. I nowy plecak do noszenia pierwszych podręczników, oraz innych równie potrzebnych dziecku rzeczy, jak choćby przybory plastyczne, bidon, lunchbox czy piórnik.
Jak prawidłowo nosić plecak szkolny?
Czyli czym skorupka za młodu…Pamiętaj, to właśnie wtedy kształtują się pierwsze nawyki dziecka. Mały zerówkowicz musi wiedzieć jak prawidłowo nosić swój plecak, by uniknąć późniejszych wad postawy. Dzieci często noszą swoje plecaki na jednym ramieniu. A to pierwszy krok do skoliozy, czyli choroby polegającej na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Prawidłowo noszony plecak noszony jest na dwóch ramionach.
Po drugie waga plecaka. Staraj się by dziecko nosiło w plecaku tylko to co musi. Na szczęście w wielu szkołach są szafki gdzie najmłodsi zostawiają swoje książki oraz przybory plastyczne, typu farbki, plasteliny, czy inne tego typu rzeczy. Dzięki temu nie muszą nosić ich codziennie przy sobie.
Kolejna rzecz to kredki. Niech dziecko ma ich w plecaku jeden komplet. Mój starszy syn miał tendencję do dublowania przyborów i często zabierał ze sobą po kilka tych samych kolorów. To błąd. Bo niby kredki ciężkie nie są, ale właśnie takie drobne szczegóły składają się na ostateczną wagę plecaka.
Jaki plecak wybrać dla najmłodszych dzieci?
Nie będę Wam tu dokładnie opisywała na co zwrócić uwagę wybierając plecak szkolny, bo to dokładnie zrobiłam w tym wpisie-klik. Zwrócę tylko uwagę na to jakie cechy powinien mieć plecak dla najmłodszych dzieci.
Przede wszystkim oprócz odpowiedniego dopasowania wiekowego, a więc wielkości czy wagi, plecak dla najmłodszych powinien mieć odpowiedni sposób zamknięcia. Przed wyborem plecaka warto zastanowić się czy sposób otwierania i zamykania plecaka nie będzie dla dziecka zbyt kłopotliwy. Tu z całą pewnością warto wybrać plecak zapinany na zamek błyskawiczny, nie zaś na zatrzaski, które mogą zapinać się dużo ciężej.
Także rozkład i układ przegród i kieszeni powinien być dość prosty i mało skomplikowany. Uważam, że nie warto tu popadać w skrajności, bo zarówno plecak ze zbyt małą (jedną) jak i zbyt dużą, a przez to skomplikowaną i nieoczywistą ilością kieszeni nie będzie dla dziecka właściwy. Z doświadczenia wiem że najwygodniej dla małego dziecka jest wtedy gdy plecak posiada jedną dużą komorę na książki i 2-3 mniejsze przegrody, np. na piórnik oraz bidon i lunchbox. Przesadna ilość kieszeni spowoduje że maluchowi będzie w nim coś trudno znaleźć.
Na koniec warto dodać, że ważne jest także to, by wyboru plecaka na ile to możliwe dokonać wspólnie z dzieckiem. W końcu to ono będzie go nosić i dobrze byłoby gdyby miło kojarzyło wspólne kompletowanie wyprawki, a wygląd plecaka był zgodny z jego upodobaniami.



